Jŕzyk polski Historia WOS Sztuka (plastyka i muzyka) Jŕzyki obce Religia i etyka
Matematyka Fizyka i astronomia Chemia Biologia Przyroda Geografia Technika Informatyka
Przedmioty zawodowe WF Žcie┐ki edukacyjne Wychowanie przedszkolne Nauczanie zintegrowane Wiŕcej
Start
Jubileusz Drukuj Email
Wpisa┼é: Marcin Salamon   
11.07.2014.

Jubileusz Szkoły Podstawowej w Sędowicach


W niedziel─Ö 15 czerwca na placu Samorz─ůdowej Szkole Podstawowej w S─Ödowicach mia┼éa miejsce niecodzienna uroczysto┼Ť─ç. S─Ödowicka placówka obchodzi┼éa 50 lat swego istnienia. Z┼éoty jubileusz sta┼é si─Ö okazj─ů do zorganizowania okoliczno┼Ťciowego festynu. Mimo niesprzyjaj─ůcej aury zgromadzi┼é on wielu mieszka┼äców S─Ödowic, Wrociery┼╝a, Jelczy i kilku innych miejscowo┼Ťci z terenu gminy Micha┼éów. W szerokim sk┼éadzie zjawili si─Ö cz┼éonkowie rady gminy na czele z wójtem Miros┼éawem Walaskiem i innymi pracownikami micha┼éowskiego urz─Ödu, starost─ů powiatu pi┼äczowskiego Zbigniewem Kierkowskim, proboszczem parafii ┼Ťw. Marcina we Wrociery┼╝u ks. Adamem Kornalskim. Nie zabrak┼éo by┼éych dyrektorów i d┼éugoletnich nauczycieli s─Ödowickiej szko┼éy. Z zaproszenia – ku wielkiemu zadowoleniu gospodarzy imprezy – skorzysta┼éa równie┼╝ ┼Ťwi─Ötokrzyska kurator ┼Ťwiaty Ma┼égorzata Muzo┼é. Program artystyczny poprzedzi┼éa uroczysta Msza ┼Ťw. sprawowana w intencji by┼éych i obecnych pedagogów SSP w S─Ödowicach. Po jej zako┼äczeniu przyszed┼é czas na wyst─Öpy artystyczne miejscowych uczniów. Pierwszym ich punktem by┼é taniec polonez z udzia┼éem szesnastu par, wykonany w niezwykle efektownym stylu. Nast─Öpnie g┼éos zabra┼éa dyrektor Ma┼égorzata ┼Üroda. Powita┼éa wszystkich zebranych i odda┼éa g┼éos prowadz─ůcemu imprez─Ö  Marcinowi Salamonowi – pracuj─ůcemu w s─Ödowickiej szkole w roli nauczyciela historii. W┼éa┼Ťnie od w─ůtków historycznych dotycz─ůcych dziejów miejscowej szko┼éy rozpocz─ů┼é on swoje przemówienie. Zebrani mieli okazj─Ö pozna─ç szczegó┼éowo wiele faktów dotycz─ůcych „jubilatki”. Przywo┼éano równie┼╝ nazwiska wszystkich nauczycieli pracuj─ůcych w SSP w S─Ödowicach od 1950 r. a wi─Öc od czasów, gdy nauka odbywa┼éa si─Ö jeszcze w wynajmowanych prywatnych mieszkaniach. Przybli┼╝ona zosta┼éa tak┼╝e sylwetka pierwszego dyrektora Jana Wilka, zmar┼éego w 1990 r. – na podstawie wzruszaj─ůcego listu nades┼éanego w 2000 r. przez jego córk─Ö Gra┼╝yn─Ö Wilk. W─ůtki historyczne przeplata┼éy si─Ö z wyst─Öpami uczniów – scenkami, ta┼äcami i piosenkami. Publiczno┼Ť─ç mia┼éa okazje podziwia─ç ta┼äce: „Country” – w wykonaniu uczniów klas I-III i „Zumba” – w wykonaniu uczennic klas III-VI. Ponadto pi─ůtoklasistka Aleksandra Domaga┼éa zagra┼éa na klarnecie utwór „Smutna Colombina” za┼Ť uczennica klasy III Klaudia Mitr─Öga za┼Ťpiewa┼éa dwie piosenki: „Bo co mo┼╝e ma┼éy cz┼éowiek” i „Czas nie b─Ödzie na nas czeka┼é” – t─Ö drug─ů przy w┼éasnym akompaniamencie. Zwie┼äczenie cz─Ö┼Ťci artystycznej stanowi┼é taniec „Smerfny rap” w wykonaniu przedszkolaków.

Po zako┼äczeniu popisów uczniów przyszed┼é czas na uhonorowanie by┼éych dyrektorów szko┼éy w S─Ödowicach. Na scen─Ö poproszono Mariana Klami┼äskiego (pe┼éni┼é funkcj─Ö dyrektora w latach 1965-1977 i 1983-1985), Ma┼égorzate Szali┼äsk─ů (1981-1983), Halin─Ö Klami┼äsk─ů (1985-1989), W┼éadys┼éawa St─Öpnia (1990-1998) a tak┼╝e przyby┼éego specjalnie na t─Ö uroczysto┼Ť─ç z Malborka Jana Tadeusza Wilka – syna Jana Wilka (dyrektora w latach 1964-1965 i 1977-1981). Ka┼╝dy z nich otrzyma┼é okazjonalny upominek i dyplom. Nast─Öpnie przyszed┼é czas na przemówienia go┼Ťci. G┼éos zabra┼é ka┼╝dy z by┼éych dyrektorów, ┼Ťwi─Ötokrzyska kurator o┼Ťwiaty Ma┼égorzata Muzo┼é i przewodnicz─ůcy rady gminy Zygmunt Mika. Kolejnym punktem uroczysto┼Ťci by┼éo wr─Öczenie pami─ůtkowych plakietek i dyplomów „Przyjaciel Szko┼éy” kilku osobom w szczególny sposób zaanga┼╝owanym w prac─Ö na rzecz szko┼éy i wspieranie jej dzia┼éalno┼Ťci. Uhonorowano w ten sposób wójta gminy Micha┼éów Miros┼éawa Walaska, s─Ödowickich radnych: Micha┼éa Klami┼äskiego i ┼üukasza Wójcika oraz by┼é─ů i obecn─ů przewodnicz─ůc─ů rady rodziców: Barbar─Ö Bania i Renat─Ö Zygan. Szczególne podzi─Ökowania – równie┼╝ w formie dyplomów – otrzyma┼éo szesnastu sponsorów szko┼éy. W kolejnej cz─Ö┼Ťci nagrodzono laureatów przeprowadzonego w ostatnich tygodniach konkursu „w czym mo┼╝emy ich na┼Ťladowa─ç?”. Zgodnie z jego regulaminem uczniowie mieli za zadanie wyszuka─ç i zaprezentowa─ç w formie planszy lub katalogu informacje o absolwentach, którzy osi─ůgn─Öli sukcesy w ┼╝yciu zawodowym i osobistym. Nap┼éyn─Ö┼éo 15 prac. Komisja konkursowa przyzna┼éa kilka nagród ex aequo. Wyniki by┼éy nastepuj─ůce:    

1. Patrycja Kowalik (kl. III)
1. Jakub Mitr─Öga (kl. VI)
2. Łukasz Pasek (kl.V)
2. Aleksander Mrozik (kl. VI)
3. Marcelina Skupień i Martyna Wilk (kl. IV)
3. Oliwia Mrozik (kl. III)

Laureaci konkursu otrzymali nagrody w postaci sprz─Ötu sportowego. Przy okazji festynu wójt gminy Micha┼éów i dzia┼éaczka ko┼éa ZBOWiD Maria Czy┼╝y┼äska wr─Öczyli odznaczenia siedmiu d┼éugoletnim cz┼éonkom ko┼éa ZBOWiD z terenu gminy. Ostatnim punktem cz─Ö┼Ťci oficjalnej by┼éo po┼Ťwi─Öcenie i ods┼éoni─Öcie pami─ůtkowej tablicy upami─Ötniaj─ůcej z┼éoty jubileusz szko┼éy. Wst─Ög─Ö przecinali m.in. ┼Ťwi─Ötokrzyski kurator o┼Ťwiaty Ma┼égorzata Muzo┼é, wójt gminy Micha┼éów Miros┼éaw Walasek z ma┼é┼╝onk─ů, dyrektor SSP w S─Ödowicach Ma┼égorzata ┼Üroda, dyrektorzy pozosta┼éych szkó┼é z terenu gminy Micha┼éów: Joanna Wites, Edyta Zych i Marek Szczeci┼äski, byli dyrektorzy s─Ödowickiej placówki i syn jej pierwszego dyrektora Jan Tadeusz Wilk, przedstawiciele Rady Rodziców i Samorz─ůdu Szkolnego oraz d┼éugoletni nauczyciel Witold Maj a tak┼╝e jego ┼╝ona W┼éadys┼éawa – absolwentka pierwszego rocznika. Po zako┼äczeniu oficjalnych uroczysto┼Ťci na placu szkolnym rozpocz─Ö┼éa si─Ö zabawa taneczna przy d┼║wi─Ökach muzyki w wykonaniu zespo┼éu „Eldorado” z Rzeszówka (powiat w┼éoszczowski). Potrwa┼éa ona do pó┼║nych godzin nocnych. W trakcie imprezy nie zabrak┼éo atrakcji dla dzieci. Istnia┼éa tak┼╝e mo┼╝liwo┼Ť─ç zakupu rozmaitych ciast przygotowanych przez rodziców ze wszystkich klas. Dochód z ich sprzeda┼╝y zosta┼é przeznaczony w ca┼éo┼Ťci na potrzeby dydaktyczne szko┼éy. W szkole mo┼╝na by┼éo ponadto obejrze─ç kilka wystaw i prezentacj─Ö multimedialn─ů ukazuj─ůce zdj─Öcia i slajdy z 50-letnich dziejów szko┼éy oraz przejrze─ç ksi─Ögi pami─ůtkowe i kroniki szko┼éy. Nale┼╝y podkre┼Ťli─ç ogromny wk┼éad nauczycieli, pracowników obs┼éugi szko┼éy i rodziców w przygotowanie imprezy jubileuszowej. Spo┼Ťród tych pierwszych poszczególne cz─Ö┼Ťci programu przygotowywali: monta┼╝ s┼éowny – Barbara Królikowska i Renata Gajos; taniec Polonez – Renata Pasek; taniec country – Krystyna Kucyba┼éa; taniec Zumba – Renata Gajos i Joanna Zi─Öba ze Schroniska dla Nieletnich w Gackach; taniec Smerfny Rap – Dorota Morton i Karolina B─Öbenek; wystawy – Katarzyna Drogosz, Anna Le┼Ťnicka ; prezentacja multimedialna ukazuj─ůca dzieje szko┼éy – Katarzyna Drogosz.

Zmieniony ( 11.07.2014. )
 
« poprzedni artyku┼é   nast─Öpny artyku┼é »